9 דברים שקורים כשמפסיקים לאכול מזון מעובד

מזון מעובד הוא כל מזון שעובר תהליך של שינוי ממצבו הטבעי, כדי שיהיה נוח יותר לצריכה, טעים יותר או כדי שיהיו לו חיי מדף ארוכים יותר.

כולם יודעים שמזון מעובד מאוד (מזון מהיר) גורם לנזקים בריאותיים.

מה קורה לגוף כשמפסיקים עם האוכל המעובד?

מזון מעובד

יש המון דרגות של עיבוד מזון.

שעועית שנחתכה, הוקפאה ומאוחסנת בשקית עם תאריך תפוגה ארוך, היא מזון מעובד – אך עדיין מצליחה לשמור על חלק מערכיה התזונתיים.

לעומתה, לפיצה לחימום במיקרוגל, ולמוצרים ארוזים אחרים עם רשימת מרכיבים ארוכה, יש רשימת ערכים תזונתיים כמעט אפסית.

מה יקרה כשתפסיקו לאכול אוכל מעובד?

המזון המעובד מרגיל את גופנו לצרוך כמויות גבוהות של סוכר, מלח ופחמימות. אילו תהליכים יתרחשו כשנתחיל להיגמל ממנו?

1. יכול להיות שהמצב קודם יתדרדר לפני שיתחיל להשתפר

לפני שמתחילים להיפרד לגמרי מהמזון המעובד, חשוב לזכור שהגוף מצוי במידה מסוימת של התמכרות לכמויות גבוהות של סוכר, מלח וחומרים תלותיים נוספים.בתור התחלה, מערכות הגוף ירגישו במחסור במאגרים אלה, ולכן עלולים להופיע תסמינים כמו חרדה, כאבי ראש, נפיחות וחשקים מוגברים לאוכל.  יכול להיות שיעברו כמה ימים עד שרמות הסוכר יתאזנו, והתופעות האלה ייעלמו לגמרי.

2. פתאום תרגיש נפלא

כשנפרדים מהאוכל המעובד מרגישים שיפור במצב הרוח.הפחמימות המעובדות והסוכרים המזוקקים הרגילו את מערכת העיכול לעבוד בכבדות, מה שפוגע באנרגיה שלנו וגורם לעצבנות ואפילו לדיכאון.כשנשתחרר מהחומרים האלה, נרגיש קלילות ושיפור מדדים שישפרו משמעותית את ההרגשה לאורך היום.

3. חוש הטעם והריח יתחדדו

מי שהתנסה בתקופה ללא סוכר ומלח מתועשים, מכיר את התחושה: החושים שלכם יגידו לכם תודה. אם תטעמו פתאום משקה קל או חטיף מלוח, הטעם החד שלו יחריד אתכם.איך יכולנו לסבול את זה קודם? כל כך מתוק/מלוח!באותה מידה, מזונות שנראו לנו תפלים בעבר, כמו למשל מלפפון, ירגישו מתוקים בצורה מדהימה. אתם עומדים לגלות טעמים וריחות שלא הכרתם!

4. הזיכרון והריכוז ישתפרו

המזונות המתועשים שנמכרים ברשתות השיווק מכילים בדרך כלל כמויות גבוהות של סוכר, או של חברו, הממתיק התעשייתי הזול והמתוק יותר – סירופ תירס.הסוכר המתועש מוציא באופן שיטתי את המוח שלנו מאיזון ופוגע ביכולת הריכוז והזיכרון.
רמות סוכר גבוהות תורמות לנפילות סוכר, שהן גורם לעייפות כרונית, חרדה, דפיקות לב.כל אלה מקשים עלינו מאוד להתמקד במשימות במשך היום.כשנתרחק מהמוצרים שמכילים את הסוכרים הללו, הראש שלנו יחזור להיות צלול.

5. הנפיחות בבטן תרד

כדי שיוכל להחזיק זמן רב על המדף, יצרני המזון מוסיפים למזון המעובד רכיבים עתירי נתרן, הגורמים לאגירת נוזלים בגוף. כשנפסיק לצרוך כמויות גבוהות כאלה של נתרן, אחד הסימנים הטובים הראשונים שיופיעו הוא ירידה בנפיחות הבטן ואזורים נוספים.

6. הלילה יהיה טוב יותר

מזון מעובד גורם להפרעות שינה.אכילה של רמות סוכר גבוהות במהלך היום משפיעות על מספר ההתעוררויות בלילה.בנוסף, מזון מעובד מכיל אחוז שומנים גבוה, שהצריכה שלהם גורמת לתופעות שונות בקיבה כמו צרבת וגזים, המפריעות גם הן לשינה.הפחתה במוצרים אלה מבטיחה שינה טובה יותר.

7. חילוף החומרים ישתפר

מזון מעובד מאוד, לא מכיל סיבים תזונתיים. הגוף זקוק לסיבים כדי לתפעל מערכת עיכול בריאה שתפנה את הפסולת כמו שצריך. מאכלים טבעיים מכילים סיבים וגם חיידקים טובים שמשכללים את פעילות מערכת העיכול.

8. כנראה שתרדו במשקל

במזון מעובד יש כמויות עצומות של קלוריות ריקות, שלא מוסיפות ערך תזונתי לגוף.ברגע שנפסיק לאכול אותו – בלי לספור קלוריות, ונאכל משפע הפירות, הירקות, הדגנים המלאים והמאכלים שיש לטבע להציע לנו, באופן טבעי נרד במשקל ובהיקפים.

9. העור יראה זוהר יותר

תזונה טבעית משפיעה לטובה על בריאות העור. הפסקת אכילת מזון מעובד יכולה לשפר פלאים מצבים שונים כמו אקנה, דלקתיות ועור תשוש. ברוב המקרים, המעבר לתזונה טבעית ישפר את מראה הפנים ויעניק לעור מראה צעיר יותר.

עדכונים אחרונים מהאורגני

לעדכונים שוטפים וכל מה שמעניין בעולם החקלאות האורגנית והבת-קיימא, נרשמים ומצטרפים למעגל החקלאים והצרכנים של האורגני.

האורגני מבטיח לשלוח רק דברים מעניינים ממש!