התרסקות אוכלוסיית החרקים

יותר מ -40% מינים של חרקים פוחתים בכמות הפריטים ושליש בסכנת הכחדה, כך עולה מסקירה גלובלית חדשה. שיעור ההכחדה גבוה פי שמונה מזה של יונקים, ציפורים וזוחלים. המסה הכוללת של חרקים יורדת ב -2.5% בשנה, בהתאם לנתונים הטובים ביותר, דבר המצביע על כך שהם עלולים להיעלם בתוך מאה שנים.

 

התרסקויות באוכלוסיית החרקים דווחו לאחרונה בגרמניה ובפורטו ריקו, אך הביקורת מצביעה על משבר עולמי.

מתוך הדוח: "מגמות אוכלוסיית החרקים מאשרות כי אירוע הכחדה כזה ישפיע באופן משמעותי על צורות החיים על כדור הארץ. אלא אם נשנה את דרכנו לייצור מזון, חרקים בכללותם ייכחדו בעוד כמה עשורים", הם כותבים. "ההשלכות שיהיו על המערכות האקולוגיות של הפלנטה הן קטסטרופאליות בלשון המעטה".

הניתוח, שפורסם ב"כתב העת לשימור ביולוגי", אומר כי החקלאות האינטנסיבית היא הגורם העיקרי לירידות, במיוחד השימוש הכבד בחומרי הדברה. עיור ושינויי אקלים הם גם גורמים משמעותיים.

התרסקות אוכלוסיית החרקים

ההשפעות הגדולות ביותר של אובדן חרקים היא על ציפורים, זוחלים, דו-חיים ודגים שאוכלים חרקים. "אם מקור מזון זה נלקח משם, כל החיות האלה ירעבו למוות," נאמר במחקר. השפעות מדורגות כאלה כבר נראו בפורטו ריקו, שם מחקר שנערך לאחרונה גילה ירידה של 98%בכמות החרקים שעל הקרקע בתקופה של 35 שנים.

מה אנחנו יכולים לעשות בעניין?

רכישת מזון אורגני הוא בין הפעולות שאנשים יכולים לנקוט כדי לרסן את הירידה העולמית בחרקים, כך על פי מדענים מובילים. במקביל – יש לקדם פעילות פוליטית המעודדת הפחתת השימוש בחומרי הדברה בחוות קונבנציונליות, אומרים אנשי איכות הסביבה.

חקלאות אינטנסיבית ושימוש בחומרי הדברה כבדים מהווים גורם מרכזי לצניחה באוכלוסיות החרקים. כך עולה מהסקירה העולמית הראשונה. היעלמותם של חרקים מאיימת על "קריסה קטסטרופלית של המערכות האקולוגיות של הטבע", סיכמה הסקירה, בשל חשיבותם הבסיסית בשרשרת המזון, האבקה ובריאות הקרקע.

 

רכישת וגידול ירקות אורגניים יכולה להציל את העולם

"זה בהחלט מקרה חירום", אמר פרופ 'אקסל הוכקירך, שמוביל את חרקים עבור האיחוד הבינלאומי לשמירת הטבע את הרשות העולמית על מעמדו של עולם הטבע. "זו בעיה אמיתית, גלובלית, דרמטית".
"אם אתם קונים מזון אורגני, אתה מוודאים כי נעשה שימוש פחות אינטנסיבי בקרקע", אמר. "יש הרבה מחקרים שמראים כי החקלאות האורגנית טובה יותר לחרקים מאשר חקלאות אינטנסיבית. זה די הגיוני ". פרופ 'דייב גולסון מאוניברסיטת סאסקס, בריטניה, הגיב גם על רכישת מזון אורגני.

שני המדענים אמרו שאנשים המטפחים גינות יכולים גם להפוך אותן למקומות יותר ידידותיים עבור חרקים. "שינויים כמו לכסח את הדשא לא כל שבועיים אלא פעם בשנה, בדרך כלל יספיקו", אמר הוכקירך, מאוניברסיטת טרייר בגרמניה. "חשוב גם לשתול צמחים מקומיים."
"אל תשתמשו בדשנים או בחומרי הדברה בגינה שלכם, "עוד אמר. "דשנים הם בעיה גדולה באמת, כי הצמחייה צפופה שהם מטפחים משמעותה דילול באוכלוסיית חרקים באזורים אחרים ודלילים יותר בצמחיה."

היתושים – נשארים איתנו, בינתיים..


כמה מינים של חרקים אינם נכללים בדעיכה הגלובלית, אלו הם החרקים שיכולים לפגוע בבני אדם, אמר הוקיירך. "אלה שפוגעים בנו באמת לא יורדים, כמו יתושים, שמתפשטים למדינות אחרות ומפיצים מחלות. הם מותאמים לסביבות אנושיות ומתפשטים גם על ידי פעילות אנושית ".

הוקירך אמר עוד כי פעולה קריטית בקנה מידה גדול כדי לסייע לחרקים היא רפורמה של סובסידיות ציבוריות עצומות שניתנות כיום לחקלאות אינטנסיבית. "זהו האיום החזק ביותר על רוב המינים. אפשר לטפל בזה רק במישור הפוליטי. אתה צריך לשנות את המערכת של איך משלמים לחקלאים. זה לא האיכר שהוא אשם, אלא המערכת".

 

בבריטניה – עושים עם זה משהו


השר לאיכות הסביבה של בריטניה, מייקל גוב, אמר לגארדיאן: "חרקים הם מהותיים לבריאות העולם הטבעי. לכן אנו פועלים כדי לשחזר את המגוון הביולוגי לאחר עשרות שנים של דעיכה".

התוכנית הסביבתית של ממשלת בריטניה בת 25 שנים מתחייבת לשפר את מעמדם של החרקים, ולאחר Brexit, הסובסידיות הציבוריות יכוונו למוצרים ציבוריים, על פי הצעת חוק החקלאות של גוב.

"אני מברכת על כך שהממשלה הבריטית תמכה באיסור על שלושה חומרי הדברה בשנה שעברה, אבל אנחנו עדיין רואים עלייה ברמות השימוש הכולל בחומרי הדברה בבריטניה", אמרה סנדרה בל, מחברת הידידים של כדור הארץ (Foe). נתוני הממשלה מצביעים על גידול שטח של 24% בין השנים 2000 ל -2016, ומספר המרכיבים הפעילים המופעלים עלה גם הוא.
"אנחנו באמת צריכים להגדיר יעד שאפתני להפחתת השימוש בחומרי הדברה והשפעה", אמר בל. "זה גם חיוני לתת העזרה לחקלאים כך שימצאו חלופות. אנחנו בכלל לא נגד החקלאים ". לעתירה של FE, הקוראת להפחתת חומרי הדברה, יש כיום יותר מ -63,000 חתימות.

 

ובישראל?

לצערנו הפחתה בכמות ומגוון חומרי ההדברה היא עדיין בכלל לא הכיוון. יותר חומרי הדברה מאושרים מדי שנה, והמודל הכלכלי הוא כזה המעודד חקלאות אינטנסיבית באשר היא.
כולנו תקווה שבעתיד – גם זה ישתנה.

 

נכתב על ידי מיכל מורנו הנמנית על צוות "האורגני" – עסק חברתי שהוקם על מנת לענות על צורך מהותי – טיפוח צרכנות מודעת וירוקה, על ידי חיבור יצרנים וחקלאים אורגניים מכל הארץ עם משפחות בריאות.

 

לקריאה נוספת:
https://www.theguardian.com/environment/2019/feb/10/plummeting-insect-numbers-threaten-collapse-of-nature

https://www.theguardian.com/environment/2019/feb/13/buy-organic-food-to-help-curb-global-insect-collapse-say-scientists