נטורופתיה

רפואה נטורופתית היא מערכת המשתמשת בתרופות טבעיות כדי לעזור לגוף לרפא את עצמו. הרפואה הנטורופתית כוללת סוגים רבים של  טיפולים, כולל עשבי תיבול, עיסוי, דיקור, פעילות גופנית, וייעוץ תזונתי.

ראשית דרכה של הנטורופתיה – בגרמניה במאה ה18, אולם ישנם גם טיפולים נטורופתיים שהתחילו לפני מאות שנים. כיום  הרפואה הנטורופתית משלבת טיפולים מסורתיים ומדע המודרני.
 
מהותה של הרפואה הנטורופתית היא להתייחס לאדם כולו – כלומר, נפש, גוף ורוח. היא שואפת לרפא את הסיבות השורשיות של מחלה – ולא רק להפסיק את הסימפטומים.

 

נטורופתיה

הביקור הראשון אצל נטורופת – למה לצפות?

רופא נטורופת יבלה שעה – שעתים בבדיקה הראשונה שלך. הוא ישאל שאלות על ההיסטוריה הבריאותית שלך, רמות הלחץ, והרגלי החיים שלך. הוא יכול גם להזמין אותך לבצע בדיקות מעבדה.

לאחר מכן, הוא ידון אתך על תוכנית הבריאות האישית שלך. רפואה נטורופתית מתמקדת בחינוך ומניעה, ולכן הרופא עשוי לתת לך דיאטה, פעילות גופנית, או טיפים לניהול מתח. הוא עשוי להשתמש ברפואה משלימה – ולרשום  תרופות הומאופתיות , צמחי מרפא ואקופונקטורה – בנוסף לטיפולים נטורופתיים. הוא עשוי גם להשתמש במגע, כגון עיסוי ולחץ, כדי ליצור איזון בגוף. 

 

מיהו נטורופת?

ניתן למצוא נטורופתים בבתי חולים, מרפאות, מרכזים קהילתיים ומשרדים פרטיים. הם נמנים על שלוש קבוצות, ולכולם יש השכלה ורקעים שונים:
 
 • רופאים נטורופתים – ND: בוגרי בית ספר לרפואה נטורופתית, שלמדו 4 שנים של לימודי היסוד כמו רופאים רגילים, והוסיפו על כך גם תזונה, פסיכולוגיה וטיפולים משלימים של צמחי מרפא והומיאופתיה. 
 • נטורופתים מסורתיים: מטפלים אשר לא קיבלו הסמכה בבתי ספר לרפואה נטורופתית, ואינם בעלי רישיון. רמת ההשכלה שלהם מתפרשת על טווח שונה ומגוון.
 • ספקי בריאות נוספים: רופאים, רופאי שיניים, רופאים אוסטיאופתים, כירופרקטורים ואחיות בעלי הכשרה ברפואה נטורופתית. רבים מהם הם גם בעלי הסמכת רופא נטורופת – ND או שלמדו נטורופתיה.

האם נטורופתיה יכולה לעזור לי?

רפואה נטורופתית יעילה לטיפול ברוב בעיות הבריאות. חלק מהבעיות הנפוצות שבהן היא מטפלת:
 • אלרגיות
  כאבי ראש
  בעיות פוריות
  בעיות במערכת העיכול
  השמנת יתר
  חוסר איזון הורמונלי
  כאב כרוני
  תסמונת עייפות כרונית
לא צריך להיות חולה כדי לנסות נטורופתיה. אפשר להגיע אליה פשוט בשביל לשפר את הבריאות הכללית או למנוע מחלה.
לא כדאי אין להשתמש בנטורופתיה במקרה חירום או בעיה הדורשת ביקור בבית החולים, כמו ניתוח גדול. 

ומה עם הרופא הרגיל שלי? הוא צריך לדעת?

מאחר ולטיפולים נטורופתיים יכולות להיות תופעות לוואי, כדאי לעדכן את הרופא הרגיל שלך על התהליך, וזאת כדי שיבין את התמונה המלאה, וכדי שיוכל לוודא שהטיפולים שאתה מקבל בטוחים עבורך ואינם מתנגשים עם תרופות אחרות שאתה נוטל או טיפולים אחרים שאתה מקבל. 
 

למי כדאי לפנות לנטורופת?

נטורופתיה היא אפשרות טובה למי שלא מצאו הקלה על מחלות או כאבים כרוניים ברפואה מסורתית. 
בדרך כלל אפשר לשלב בין טיפול נטורופתי לבין רפואה קונבנציונלית.
כך למשל –  תרופות נטורופתיות חיכולות לעזור להקל על תופעות לוואי של כימותרפיה.
עם זאת – יש לזכור לעדכן את הרופא הרגיל שלך בכל טיפולי הנטורופתיה שאתה מקבל, ולעדכן את הנטורופת שלך בתרופות הקונבנציונליות שאתה נוטל. כך,  יוכלו שני המטפלים לספק לך פתרון נכון ומלא יותר.