פירות הקיץ

אז כולנו כבר יודעים שאכילת פירות טובה במיוחד לגוף האדם, ושהקיץ הוא עונה שופעת במיוחד של שלל פירות בארץ, ומבחר הטעמים גדול מאד.

אבל האם אתם יודעים מדוע הפירות הללו בריאים יותר דווקא בקיץ? ומהי החשיבות המיוחדת של אכילת פירות הקיץ במיוחד בעונתם?

האם יש דבר כזה יותר מידי פירות? ומהי הדרך הטובה יותר לדאוג לעיכול תקין של כל הטוב הזה?

פירות הקיץ

הפירות עסיסיים ומלאים בנוזלים

חם פה מאד בתקופת הקיץ את זה כבר כולנו הספקנו להבין. אבל מה עושים עם כל החום הזה? ובכן, מתרעננים באמצעות אכילה מרובה של פירות הקיץ. הם עסיסיים במיוחד, מתוקים לרוב, משיבים את הנפש, ומהווים דרך מצויינת להרוות את הגוף ולמנוע התייבשות.
כאשר אתם אוכלים פרי עסיסי אתם למעשה מספקים לגוף גם אנרגיה זמינה וגם נוזלים ושפע ויטמנים באריזה אחת מוכנה לשימוש מהיר, ללא כל צורך בבישול וזמין בכל עת. מתאים בדיוק להסתובביות בקיץ כבר אמרנו?

לאכול מהמיטב של המיטב

גם העצים יודעים שהגיע הקיץ, והם עסוקים בהתרבות, הכנת דור העתיד באמצעות זרעים, ומתן צידה לדרך לדור ההמשך של העץ.בקיץ העץ עסוק כול כולו בהבטחת ההישרדות שלו ולכן הוא מצייד את הזרעים שלו במיטב חומרי ההזנה, הלחות והמים הדרושים לו בכדי לגדול לעץ חדש בפני עצמו. בנוסף, לעיתים ככל שהקיץ חם וקשה יותר הפירות עצמם הופכים לעסיסיים ומתוקים יותר! העץ משקיע מאמץ ניכר באספקת כל חומרי ההזנה האלו לדור העתיד, ולנו רק נשאר לקטוף אותם ולהנות מכל הטוב הזה. אכילת פרי העץ הינה לרוב הדרך הטובה ביותר להנות משפע של מינרלים וטעמים שהן הטוב ביותר שיש לעצי הפרי להציע, אכילה של פרי טרי מעניקה לנו כוח חיות ורעננות שאינה ניתנת להשגה באופן אפקטיבי שכזה מכל מקור אחר.

לעיתוי אכילת הפרי חשיבות מכרעת

אז נכון שהתרגלנו שרבים מהפירות זמינים כמעט לאורך כל השנה, ולמעשה העונה הרגילה שלהם נמתחת מאד באמצעות שימוש בזנים מקדימים או מאחרים. אבל למרות זמינותו של הפרי לאורך תקופה ארוכה יחסית, הוא לעולם יהיה במיטבו בדיוק בשיא העונה הן מבחינת הטעם והן מבחינת המרקם והערכים התזונתיים שבו. בואו ניקח את פרי האבטיח כמשל: האבטיחים של תחילת העונה עלולים להיקטף מוקדם מידי ולא תמיד בשיאם מסיבות שונות, בשל לחצי השוק והביקוש למשל, וגם האבטיחים של סוף העונה כבר עלולים להיות בשלים מידי ובעלי מרקם קמחי ומימי. זהו עדיין אבטיח והוא בריא מאד למאכל בכל עונה אבל הן טעמו והמרקם שלו ומצבו הפיזי הופכים אותו לבריא יותר לאכילה ולספיגה בדיוק בשיא עונתו, בקיץ.

פירות מתוקים יותר כשאינם קרים

תעשו ניסיון: קחו פרי בשל כלשהוא ותנגסו בו נגיסה עסיסית, כזאת דגורמת לכל העסיס שבו לנזול במורד הגרון. טעים? מתוק? את חציו השני של הפרי (אותו הפרי) הכניסו לקירור לשעה קלה וניגסו בו שוב, אתם תופתעו שתחושת רמת המתיקות שבו ירדה מעט, והלא מדובר באותו פרי בדיוק?  מסתבר שבלוטות הטעם שלנו בנויות לפעול בטמפרטורת החדר באופן המיטבי, אוכל חם מידי או לחילופין קר מדי גורם לנו "לפספס" מעט מהטעמים של המזון אותו אנו אוכלים. ולכן, את פירות הקיץ כדאי לאכול כשהם בטמפרטורת החדר בכדי להינות מטעם מיטבי. אז נכון שאבטיח אולי מרענן יותר כשהוא קר, אבל בטוח לא מתוק יותר. לכם רק נשאר להחליט מה חשוב לכם יותר באותו הרגע, אבל נסו אותנו, פירות הקיץ טעימים יותר כשהם מוגשים בטמפרטורת החדר או מצוננים קלות בלבד.

אין דבר כזה יותר מידי פירות

רבים מהדיאטנים נוהגים להגביל מנות פרי בתפריט יומי, להזהיר מאכילת פירות מתוקים יתר על המידה ועוד שלל אזהרות שמפספסות את כל הטוב הזה. פירות הקיץ עשירים בפרקוטוז חד סוכרי שאולי מרגיש לנו לעיתים מתוק מאד אולם מתעכל לרוב באופן מהיר ונוח יותר ללא צורך בהפרשת אינסולין בכדי להחדירו לתאי הגוף. אם צריכת המתוק שלכם מורכבת מפירות וירקות בלבד, ניתן לאכול מהם הרבה מאד ולמעשה כמעט ללא כל הגבלה. לא משמינים מזה ורמות הסוכר נשארות תקינות והגוף עצמו נהנה מארוחה בריאה במיוחד עם שפע מינרלים לחות ואנרגיה הדרושים לו לתפקוד תקין בעיקר בימות הקיץ החמים.

הפרידו בין מנות הפירות שלכם

חשוב מאד מה אנחנו אוכלים, חשוב מאד גם מתי אנו אוכלים אך בעיקר איך ועם מה אנחנו אוכלים. וודאו שאתם אוכלים כאשר אתם במצב רגוע ונוח ככל הניתן, ואם ניתן השתדלו כי ארוחת הפירות שלכם תכלול סוג אחד של פירות או לחילופין הרכב דומה של טעמי פירות. מתוקים ועסיסיים עם מתוקים אחרים, חמצמצים ויבשים עם דומים להם וכדומה. הטוב ביותר הוא לשאוף לאכילת סוג אחד של פרי בכל ארוחה או מנת פרי. הפרי מתעכל ונספג באופן זה בצורה אופטימלית ומערכת העיכול מעכלת את אותו סוג מזון לאורך זמן ללא הפרעות או סתירות בין המאכלים השונים.כמובן שניתן לאכול פירות שונים לאורך כל היום עם הפסקות בין אכילת סוג אחד למשנהו.

 
יש לנו בחנות "האורגני" שפע של פירות קיץ ממיטב המגדלים בארץ ומכל חבלי הארץ – וכולם תחת קורת גג אחת! לכם רק נותר להזמין מפירות העונה שלחלקם עונה קצרה במיוחד בהם הם נמצאים במיטבם. אז אל תשכחו להוסיף להזמנה השבועית שלכם ממבחר פירות הקיץ שלנו, הגוף שלכם יודה לכם, בעיקר בקיץ.

דוד, ספי וכל צוות האורגני