מוצרים המכילים גלוטן

אם אינכם סובלים מצליאק או כל סוג אחר של אי סבילות לגלוטן, מסתבר שאינכם חייבים להימנע או למזער את צריכת הגלוטן שלכם בהכרח.

דיאטות נטולות גלוטן הפכו פופולריות בעולם הרחב בשנים האחרונות, כאשר לדוגמא מעל ל 3 מיליון אמריקאים כבר מקיימים דיאטה ללא גלוטן. זהו מספר מעניין, בהתחשב בעובדה כי 82% מהאוכלוסייה לא אובחנו עם בעיות בריאותיות הקשורות לגלוטן.

מוצרים המכילים גלוטן

אנשים עם מחלת צליאק או הסובלים מאי סבילות לגלוטן אכן צריכים להימנע ממזונות המכילים גלוטן. אולם כעת, מחקר חדש מדגים מדוע מי שבריא ללא רגישות לגלוטן לא אמור בהכרח להרגיש צורך להתרחק ממנו.

כיצד הגיע המחקר למסקנה זו?

המחקר נערך כמבחן ניסוי אקראי כפול עיוור – שנחשב לסגנון הבדיקות האמין ביותר עד כה (ניסוי כפול עיוור, אקראי, הוא מקרה בו לא המתנדבים ולא החוקרים יודעים אם הקמח, במקרה זה, הכיל גלוטן או לא)  בניסוי, קבוצה של 28 מתנדבים בריאים אכלה קמח המכיל גלוטן במשך תקופה של שבועיים.

28 המתנדבים חולקו לשתי קבוצות והתבקשו לבצע דיאטה ללא גלוטן לצורך הניסוי בן 14 הימים. כל אדם קיבל כמות קמח לצריכה פעמיים ביום – לחלקם היה קמח המכיל גלוטן, ואחרים קיבלו קמח ללא גלוטן.

בתום הניסוי, שנשלט בצורה הדוקה והוסדר בקפידה בגלל הטיה, נבדקו המתנדבים בכל כאבי בטן, ריפלוקס, בעיות עיכול, שלשול ועצירות. גם רגשות העייפות שלהם נבדקו.

למתנדבים לא הייתה היסטוריה של בעיות מעיים, כמו תסמונת המעי הרגיז, ונמצאו במעקב קפדני במהלך הניסוי.

התוצאות? לא היה הבדל בין משתתפים בריאים.
מה שמרמז שהימנעות מגלוטן לא משנה כמעט לאדם בריא.

אנשים הסובלים מבעיות גלוטן הם סיפור אחר

לעומת זאת, 90% מהמשתתפים שכן היו רגישים לגלוטן והשתתפו בניסוי סבלו מבעיות שונות הקשורות לגלוטן.

לסובלים ממחלת הצליאק הבעיות הקשורות לצריכת גלוטן יכולות להיות אדירות. זה יכול להרחיק לכת ולהשמיד את הרירית הפנימית של המעי הדק, עקרות, נזק עצבי והתקפים.

למרבה המזל תסמינים אלה נדירים, כאשר פחות מאחוז מכלל האוכלוסייה האמריקאית סובלת מבעיה זו. חשוב להדגיש, זו יכולה להיות מחלה קשה שלא כדאי להקל בה ראש.

עם זאת, עבור אנשים ללא בעיות סבילות לגלוטן ועל פי הניסוי החדש הזה, ניתן לומר כי צריכת גלוטן אינה מהווה איום כלפיהם.

ממצאי המחקר פורסמו ביום חמישי האחרון ב- Gastroenterology.