מעבר לשעון חורף

רוב האנשים לא אוהבים לחזור לאחור, באופן כללי ובפרט שמדובר במשאב יקר המציאות כגון זמן. לעיתים זה נראה ומרגיש לנו רק כמספר על גבי מסך, אך מסתבר שלזמן ולשעות היום והלילה ישנה השפעה אדירה על בני אדם, אז מה באמת קורה לנו כאשר כולנו מזיזים את השעון שעה אחת לאחור, נפרדים מהקיץ באופן רשמי, ועוברים לשעון חורף בו יש לנו פחות שעות אור באופן משמעותי במהלך היום?

מבחינה טכנית אין פחות אור שמש – זה פשוט מסודר מחדש. אבל זה מרגיש שיש פחות כי חשוך כשאנחנו יוצאים מהעבודה או אוספים את הילדים מהחוגים השונים לאחר הלימודים.

מעבר לשעון חורף

המעבר לשעון חורף מאותת לכולנו כי החורף נמצא מעבר לפינה. למעשה הימים הולכים ומתקצרים מאז חודש יוני, אך שינוי השעה של אור השמש והמעבר לשעון החורף גורם להרגשה כאילו קרה הדבר בין לילה.

האם ידעת שעשרה אחוזים מהאנשים סובלים מהפרעה רגשית עונתית המופעלת בחודשי הסתיו והחורף, המכונה גם דיכאון-חורף?

 על פי הערכות מסוימות, ל 10 עד 20 אחוז ממקרי הדיכאון החוזרים על עצמם דפוס עונתי, ו 10 עד 20 אחוז מאיתנו עשויים לחוות צורה קלה של דיכאון בחורף.

מדוע מתרחשת הירידה במצב הרוח בחורף? פחות אור שמש משפיע על קצב החיים שלנו, ועל השעון הפנימי של הגוף השולט בפעילות של גלי מוח וייצור הורמונים. שינוי זה יכול לשנות מאזני כימיקלים שונים הקשורים במצב הרוח באופן שיכול לגרום לדיכאון.

אנשים רגישים מאוד נוטים במיוחד לדיכאון ככל שמשתנה מזג האוויר. חושך שעה מוקדמת יותר יכול לזעזע את המערכת של אדם רגיש בדומה לג'ט לג – ולייצר תגובה זועמת ממערכת העצבים המרכזית.

להלן מספר טיפים להגנה על בריאותך הנפשית בימים הקצרים יותר של הסתיו והחורף.

הגבירו ככל הניתן ותשומת לב מירבית לבריאות את החשיפה היומית שלכם לקרני השמש ואור היום.

אנחנ זקוקים לחשיפה יומית לשמש במידה זו או אחרת מידי יום בכדי לשמור על בריאות תקינה של גופינו. לעיתים, כאשר מחשיך מוקדם יותר גם ההליכה שלנו בשעות אחה"צ הופכת פתאום להליכה בחושך או כאשר אין יותר אור שמש ישיר. לכן, יש לנסות ולבצע התאמות בלוח הזמנים שלנו בכדי להמשיך ולהיחשף לשמש בצורה מבוקרת, למשל לעבור להליכת בוקר? או למצוא זמן אחר להליכה קצרה וחשיפה לשמש מיד לאחר ארוחת הצהריים?  חשוב להבין כי כאשר גורעים מאיתנו שעת אור הגוף יגיב בהכרח לנושא, וכדאי לנסות ולפצות על אובדן זה באופן אחר ככל הניתן.

במהלך החודשים נובמבר ומרץ, יתכן שתצטרך לסדר מחדש את לוח הזמנים שלך בכדי לקבל כמה שיותר אור שמש.

אם אתה מצליח להסתנן אפילו 10 או 15 דקות בצהריים כדי לצאת החוצה ולספוג כמה שיותר קרניים, תקבל תיקון שמש הגון מספיק.

הקפדה על רמות ויטמין D מתאימות ותיסוף במידת הצורך.

כדאי לשקול לקחת תוסף ויטמין D בחודשי החורף, במיוחד אם אינך יכול להבטיח לעצמך חשיפה ישירה לשמש גם בחודשי החורף.

כל כך הרבה מחלות מתואמות לרמות ויטמין D נמוכות, בעיקר דיכאון. אפילו אם אינך מרגיש מדוכא באופן כלשהוא, כדאי לבדוק את הרמות שלך באופן מוחלט, מה שהרופא המטפל העיקרי שלך יכול לעשות. הקצאת התזונה המומלצת של מוסדות מובילים לבריאות לוויטמין D היא 600 IU ליום.

מזונות מסוימים הם מקורות טובים לוויטמין D, כגון דגי ים (סלמון, טונה) לאוכלים מן החי, וטופו ופטריות ושפע של פירות הדר למקפידים על תזונה צמחית. בארצנו המשופעת בפירות הדר ישנה זמינות גבוהה של פרי המכיל כמויות גדולות במיוחד של ויטמין חשוב זה.

הקפידו על התעמלות כחלק משיגרת חיים בריאה, במיוחד בחורף.

למרות שידוע מזה עשרות שנים כי פעילות גופנית יכולה להפחית את תסמיני הדיכאון, מחקר שפורסם בפברואר 2016 בכתב העת Journal of Neuroscience מצא כי פעילות גופנית העלתה את רמות המעבירים העצביים גלוטמט ו- GABA, שניהם מתרוקנים במוחם של אנשים הסובלים מדיכאון. וחרדה.

החוקרים מצאו כי פעילות אירובית מפעילה את המסלולים המטבוליים המחדשים את העצבים הללו, ומאפשרים למוח לתקשר טוב יותר עם הגוף. בסיקור העיתון האחרון של מגזין "טיים" על מדע האימונים, כותב מנדי אוקלנדר, "אם הייתה תרופה שיכולה לעשות למען בריאות האדם את כל מה שיכול לבצע פעילות גופנית, סביר להניח שהיא תהיה התרופות היקרה ביותר שפותחה אי פעם."


איכלו מאכלים המשפרים את מצב הרוח

למרות שמחסור באור פועל נגדנו, אמא טבע אכן סיפקה לנו שפע של מזון ותבלינים בחודשי הסתיו והחורף המגנים על בריאותנו הנפשית. בין האוצרות המגבירים את מצב הרוח בסתיו הם:

    זרעי דלעת מלאים באבץ (המכיל 23 אחוז מהערך המומלץ היומי שלנו באונקיה אחת בלבד), זרעי דלעת נלחמים בדלקת, העלולה לגרום לדיכאון וחרדה. הם גם עשירים במגנזיום. כוס אחת של  חמאת גרעיני דלעת מכילה 15 אחוז מהערך המומלץ היומי של מגנזיום, 17 אחוז אשלגן ו 18 אחוז מנגן – כל המינרלים הקריטיים כדי לשמור על השפיות. כוס אחת מכילה גם 52 אחוז מוויטמין C המעניק יד מסייעת למערכת החיסון שלנו ולמערכת העצבים המרכזית שלנו.

איכלו קינמון, מחקר שפורסם באפריל 2005 בכתב העת לפסיכולוגיה בצפון אמריקה הראה שאפילו הרחה בלבד של קינמון משפרת את הביצועים הקוגניטיביים. התבלין טוב במיוחד לחרדה ודיכאון מכיוון שהוא מסייע בוויסות רמות הסוכר בדם.

תרד, זרעי פשתן, אוכמניות ומאכלים עשירים באומגה 3 וויטמין B12 נמצאו אף הם כמשפרי מצב רוח טבעיים.

גם החורף טוב ומיטיב עם בני האדם, החוכמה היא להסתגל אליו במהירות, ולבצע את ההתאמות התזונתיות הנדרשות בכדי להפיק את המירב גם בתקופה זו.

בברכת רק בריאות מאיתנו צוות האורגני.