חומרי הדברה

הורים בכל רחבי העולם מודאגים במידה רבה מאד מרמת הבטיחות ואופן השימוש במדבירי חרקים הנפוצים כל כך בשיטות החקלאות המקובלות והדומיננטיות בעולם,  נוכחותם הכה בולטת של חומרי הדברה אלו  מקשה על משפחות להימנע ממפגש עם חומרי הדברה במזונם. אין שום שאלה בנושא – חומרי הדברה מסוכנים לבני אדם בכלל, ולילדים בפרט.

מחקרים על סכנות חומרי הדברה לבני אדם מצביעים על כך שחשיפה לחומרי הדברה, במיוחד כאלה שנעשו עם כלורפירוס, מהווים סכנה גדולה לא רק להתפתחות הנפשית של הילד, אלא גם לצמיחה גופנית. מדינות שונות בארה"ב כגון קליפורניה, ניו יורק, אורגון והוואי אף נקטו בצעדים חקיקתיים לאיסור שימוש בכלורפירוסים למען ביטחונם של תושבי המדינה והסביבה.

חומרי הדברה

הסכנות בחומרי הדברה והשפעתם על בני אדם

כפי שעולה מהנתונים, ככל הנראה ילדינו כבר באים במגע עם חומר הדברה שעלול להזיק. המרכז לבקרת מחלות ומניעת מחלות (CDC) בסקר בדיקת הבריאות והתזונה הלאומית מצא כי 96% מילדי ארה"ב הגיעו למגע עם כלורפיריפוס, הידוע כגורם לבעיות נוירולוגיות במוחות צעירים.

יש צורך במחקר נוסף על מנת לקבוע באיזה גיל ילדים הם הפגיעים ביותר להשפעות המזיקות של חומרי הדברה. עם זאת, בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת רוטגרס, פרופסור ננסי פידלר, הדגיש כי למרות החיפוש אחר תשובות, מה שבטוח שרוב הילדים נמצאים בסיכון עתידי ממגע עם חומרי הדברה. זה כולל גם ילדים המתגוררים באזורים לא חקלאיים, שבהם פחות סביר להיתקל בכימיקלים כאלה באוויר החופשי.

מצפים לתינוק בקרוב? היזהרו באופן מיוחד

למרות שמדענים עדיין אינם יודעים את גיל הפגיעות הגבוהה ביותר לחומרי הדברה, בדיקת עוברים מוכיחה כי הם הרגישים ביותר לסבול מנזק נוירולוגי לאחר חשיפה לחומרי הדברה מזיקים. זאת ועוד, מכיוון שלילדים קטנים ותינוקות שטרם נולדו עדיין אין מערכת חיסון מפותחת, "אם אם בהריון בולעת או נושמת את הכימיקלים, היא יכולה לעבור את השלייה ולהשפיע על העובר", אמרה פרופסור ננסי פידלר.

ילדים שנחשפו לחומרי הדברה ברחם עלולים לסבול ממשקל לידה נמוך, התפתחות נפשית ומוטורית נמוכה ואינטלגנציה נמוכה יותר. הם מפתחים גם סיכון גבוה יותר לאוטיזם והפרעות קשב. בסך הכל, חשיפה מתמשכת לסיכונים פועגת בסופו של דבר  ביכולת הקוגניטיבית.

צמצום החשיפה

על מנת למנוע מתינוק שעדיין לא נולד לבוא במגע עם חומרי הדברה, מצופה שאמהות צריכות להימנע מעבודה באזורים בהם מרססים חומרי הדברה. משפחות שבתיהן או סביבתן הקרובה מרוססות למטרה זו או אחרת זכאיות לשאול את מנהל הבניין אודות חברת ההדברה וסוגי הכימיקלים שבהם הם משתמשים.

מי שביתו מקבל טיפול בחומרי הדברה, לא צריך להשאיר חיות פרווה או צעצועים שילדים נוטים להכניס לפה בדרך כלל. יש להסיר גם כל שטיח מכיוון שכימיקלים יכולים להשתהות בחומרים קטיפיים אלה במשך ימים.

בבית, על ההורים גם לאמץ מדיניות ללא נעליים. זה ימנע מזליגת חומרי הדברה לרצפות ביתכם. לאחר ההליכה על פני מדשאה, האורחים יכולים להשאיר בביתכם עקבות של דשנים מלאים בחומרי הדברה וחומרים קוטלי עשבים מבחוץ אל רצפות הבית שלך.

צריכת מזון ללא חומרי הדברה

באשר להדברה במזון, ישנן דרכים אחרות להתחמק מחומרים כימיים. הראשונה והטובה ביותר היא להקפיד על תוצרת אורגנית בלבד. לחילופין, פידלר מציעה להורים לשטוף תמיד פירות וירקות לפני שהם צורכים אותם, ללא קשר לשאלה אם אתם מתכוונים לאכול את הקליפות. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא: ראשית להשרות את התוצרת במים, ואז לקרצף את פני השטח של הפרי או הירק.

פידלר גם יעצה לשטוף ידיים לאחר נגיעה בפרי עם עור עבה כמו תפוזים ובננות, כדי לא לזהם את התוצרת הנקייה והשטופה המוכנה לצריכה.

גידול אורגני של מזון משלך בחצר האחורית או בגינה הקהילתית שלך הוא דרך להבטיח שהתזונה שלך תהיה נטולת הדברה, לצד שימוש בחקלאות מקומית, אורגנית, נקיה ובת קיימא לצימצום חשיפה לחומרי הדברה מזיקים.