חוסר ביטחון תזונתי אצל צעירים והקשר למיגרנות

במחקר חדש שנערך בארה"ב דיווחו החוקרים כי צעירים חסרי גישה למזון בריא ובמחיר סביר, היו בעלי סיכוי גבוה יותר לאבחן כסובלים ממיגרנה. המחקר מציע כי חוסר ביטחון תזונתי מוביל ללחץ פסיכולוגי, ארוחות שהוחמצו והרגלי תזונה לקויים, העלולים לעורר מיגרנה.
 
הקשר בין תזונה ומיגרנה הוכח זה מכבר, והקשר בין הכנסה נמוכה למשק בית לבין שכיחות מיגרנה גם הוא הוכח במחקרים קודמים, אך זהו המחקר הראשון באוכלוסייה האמריקנית שבדק באופן ספציפי את הקשר בין חוסר ביטחון תזונתי לבין מיגרנה בקרב צעירים.
חוזר בטחון תזונתי
החוקרים השתמשו בנתוני חתך של כמעט 15,000 מבוגרים צעירים בארה"ב, בין הגילאים 24 ו 32. הגיל הממוצע של המשתתפים היה 28, כמחצית היו נשים.
 
החוקרים מדדו חוסר ביטחון תזונתי עם השאלה: "ב -12 החודשים האחרונים, האם הייתה תקופה בה (אתה / משק הבית שלך היית / היית) מודאג האם ייגמר לך האוכל בבית לפני שתשיג כסף לרכוש עוד?"
אבחון המיגרנה התבסס על דיווחים עצמיים.
 
חוסר ביטחון תזונתי זוהה אצל 11 אחוזים מהבוגרים הצעירים שהשתתפו במחקר. מיגרנה הייתה קיימת בתדירות גבוהה יותר בקרב צעירים חסרי ביטחון תזונתי – 23.9 אחוזים לעומת 13.6 אחוזים.
 
למרות שמחקר זה כלל מדגם גדול ומייצג ארצית, בשל אופי החתך, לא ניתן היה לאשר את כיוון הסיבתיות, ציין ד"ר נגאטה. "חוסר ביטחון במזון יכול להוביל ללחץ פסיכולוגי ודיאטות לקויות כולל ארוחות שהוחמצו ורעב תכוף, מה שעלול לעורר מיגרנה", הוסיף.
מצד שני, "מיגרנה עשויה גם לתרום לחוסר ביטחון תזונתי. מיגרנה עשויה להוביל להפחתה בפריון והשתתפות בעבודה ולאבדן בשכר שנוצר כתוצאה מכך. אנשים שחווים מיגרנה עשויים שלא להיות מסוגלים לבצע פעילויות ביתיות כמו קניות או בישול, "אמר ד"ר נגאטה. 
 
בהמשך הדרך, מתכנן ד"ר נגאטה לחקור השלכות בריאותיות אחרות, כמו בריאות הנפש ומחלות כרוניות, הנובעות מחוסר ביטחון תזונתי בקרב אוכלוסיות צעירות.
 

לקריאת המחקר: https://jamanetwork.com/journals/jamaneurology/article-abstract/2736340 

עדכונים אחרונים מהאורגני

לעדכונים שוטפים וכל מה שמעניין בעולם החקלאות האורגנית והבת-קיימא, נרשמים ומצטרפים למעגל החקלאים והצרכנים של האורגני.

האורגני מבטיח לשלוח רק דברים מעניינים ממש!