[fullwidth backgroundcolor="" backgroundimage="" backgroundrepeat="no-repeat" backgroundposition="left top" backgroundattachment="scroll" bordersize="0px" bordercolor="" borderstyle="" paddingtop="0px" paddingbottom="0px" paddingleft="0px" paddingright="0px" menu_anchor="" class="" id=""][fusion_text]

בשנתיים האחרונות אנחנו לוקחים רשימת עקרונות בסיסיים ביותר של צריכת מזון טוב לאדם ולאדמה ומוסיפים להם בכל שנה עוד עקרון אחד שהיה בולט בשנה שחלפה.

גם השנה רציתי לכתוב הנחיות לתזונה נכונה לשנת 2016. רק מה, השנה צצו להם המון רשימות כאלו לקראת השנה החדשה, פתאום תורגמו להם רשימות מכל העולם לעברית.
משרד הבריאות הזה ממליץ ככה וככה, על פי ממשלת כך וכך מומלץ לאכול הרבה מזה וקצת מזה, בקיצור כל המי והWHO שחררו רשימות מלומדות על פי מחקרים, מסקנות של וועדות, סטטיסטיקות וכמובן שהכל כפוף לאינטרסים פוליטיים וכלכליים של החברות השולטות כל אחת בתחומה.

וכאן מגיע הבעסה, הרשימות מכווננות, מתוקנות, משופרות ומתחדדות בהתאם ללחצים כאלו ואחרים שלאו דווקא עומדים בקנה אחד עם בריאות, צרכי ויכולת הציבור.
הכל טוב ויפה המגמה היא מגמת השתפרות, יותר ויותר רשימות ממליצות על מזון פחות מעובד, יותר קרוב לטבע, פחות מזון מן החי, יותר חקלאות נקייה.

ואז נשאלת השאלה הגדולה, למה זה כל הזמן משתנה? מדוע צריך בכל שנה או כל כמה שנים להמליץ לאדם לשנות משהו בתזונה שלו,
הרי תזונת האדם כפופה לחוקי הייקום הבסיסיים ביותר שאינם משתנים, חוקים אוניברסליים שקשורים בגוף ובנפש האדם וממש כמו שגוף האדם נשאר אותו הדבר, או שהמים יתנהגו תמיד באותו האופן, כך גם החוקים הסובבים אותו נשארים אותו הדבר. כמובן שהכל משפיע על הכל וכל הזמן יש תנודות ושינויים אבל הבסיס, נשאר אותו הבסיס. אלו החיים.
ראיתם פעם סנאי שמשנה את שיטת התזונה שלו או את הדרך שבה הוא צורך את האגוזים שלו בטבע? או ציפור שמחליטה לצרוך זרעונים אחרים?

קצת מוזר האדם, הוא שונה מכל החיות אך קצת דומה להן, דבר אחד בטוח צריך להמליץ לו מה לאכול ומתי. עובדה…
מה שהוביל אותי כמובן שוב להרהר במקורות, לבדוק שוב את הבסיס של הבסיס, את הדבר שקרוב ביותר לחוקי הייקום הבסיסים ביותר שלא משתנים

[/fusion_text][imageframe lightbox="no" style_type="none" bordercolor="" bordersize="0px" stylecolor="" align="center" animation_type="0" animation_direction="down" animation_speed="0.1" class="" id=""] פקאן[/imageframe][fusion_text]

אם מתבוננים בתורה ובספרי המקורות דרך משקפי ה"המלצות לתזונה" מגלים רצף מאוד מעניין שהולך ומתפתח אך תמיד משאיר בסיס של חוקי ייסוד אוניברסליים שלא משתנים.

אני חלילה לא רוצה להתיימר ללמוד או ללמד את התורה, אני פשוט מרגיש שיש שם כמה סודות בשפתנו שיכולים לעורר קצת השראה בלבבותינו.

כך למשל כבר בבראשית אנחנו לומדים שהבסיס של תזונת האדם הם העשבים ועצי הפרי,
ואז רמז גדול נוסף הוא שאם נחטא לגבי מקורות המזון שלנו, נצטרך לעבוד קשה כדי להשיג אותם בדרך אחרת.
המזון הוא מקור ראשון לברכה הראשונה וגם לקללה הראשונה תלוי מאיזה צד מסתכלים.
למזון שלנו יש גם תכונות שמשפיעות על יכולת השיפוט שלנו לגבי טוב ורע, כתוב בתורה.

בתכלס זה המון מידע ואני ממש לא חושב שאוכל בקיצור או בהרחבה לפצח את כל סודות התורה בנוגע לתזונה אבל רק הפסיק של הפסיק, כל מיני אנקדוטות קטנות שיכולות ללמד אותנו על המלצות לתזונה מהעבר שנכונות תמיד.

אם אנחנו רוצים לזכות בברכות של קרוב כדאי לנו לבשל לו משהו שהוא אוהב.

בני ישראל שיצאו ממצרים לקחו בעיקר את המצות כי זה היה המאכל האהוב עליהם לפי מה שרש"י מספר, למרות שהם ישבו שם על סיר הבשר, כמה שיותר בסיסי יותר טוב מסתבר.

כשפגשו לראשונה את ה"מן" במדבר, שאלו לפשר הדבר, למרות שהיו ממש רעבים וצמאים לא נגעו במזון שלא ידעו על מקורו ופשרו, מעיד על שאיפתו של האדם לדעת תמיד על מקור המזון, להבין ולהכיר אותו, לא משנה באיזה מצב הוא נמצא, מזון לא אוכלים אם הוא לא מוכר לנו.

בשר בהתחלה היה אסור אבל אם תאווה נפשך לאכול בשר שמסמל גם מזון מעובד שמקורו בתאווה בעולמנו,
אז רק לאחר שגידלת את החיה בעצמך, והקפדת על חוקים מאוד ברורים,
ובתנאים מאוד מסויימים רק אז מותר גם בשר, דבר אחד בטוח, אדם צריך להיות מעורב בכל תהליך העיבוד של המזון שלו כדי שהוא יוכל לאכול ממנו, אחרת הוא אוכל מזון שיש ספק לגביו.

זה מתחיל בבסיס והולך ונכנס לעובי הקורה בכל אחד מהשלבים, איך לגדל, איך לשמור על הזרעים, מתי לגדל ואיפה, עד שזה מגיע להקפדה על מזון כדוגמה בספר דניאל שבו אנחנו לומדים שככל שמקפידים יותר על המזון ומקורו, ככל שאוכלים מזון יותר גולמי, יכולים להגיע למקומות גבוהים יותר.

אף אחד מאיתנו לא מושלם, מעטים מאוד האנשים בעולמנו שמצליחים להקפיד על התזונה שלהם מבלי למעוד כך שהיא מרוממת אותם ואת הסובבים אותם.
המזון מחבר אותנו לטוב ולרע וכולנו עושים ביחד את המיטב כדי לשבור מעגלי סבל ולהשתחרר מהשלשלאות של התאווה שלנו.

נמשיך ללמוד ולהתפתח ביחד גם בשנת 2016 לקראת תזונה נכונה יותר, קהילתית יותר, מקומית יותר ובריאה.
כל אחד מוזמן לאמץ לעצמו את דרך התזונה הטובה עבורו אך המלצתנו השנה היא, תדאגו שזה יהיה כפוף לחוקי הייקום האוניברסליים, ככה תזונתכם תהיה מקיימת יותר עבורכם ועבור הסביבה.

אל תפחדו לעבור תהליכים, לעשות את כל הסיבוב ולחזור לאותה נקודה, חזקים יותר, חכמים יותר וטובים יותר.

בריאות שלמה.
דוד עובדיה.

[/fusion_text][/fullwidth][fullwidth backgroundcolor="" backgroundimage="" backgroundrepeat="no-repeat" backgroundposition="left top" backgroundattachment="scroll" bordersize="0px" bordercolor="" borderstyle="" paddingtop="0px" paddingbottom="0px" paddingleft="0px" paddingright="0px" menu_anchor="" class="" id=""][button link="http://shop.haorgani.co.il" color="default" size="large" type="" shape="" target="_self" title="" gradient_colors="|" gradient_hover_colors="|" accent_color="" accent_hover_color="" bevel_color="" border_width="1px" shadow="" icon="" icon_position="left" icon_divider="no" modal="" animation_type="0" animation_direction="left" animation_speed="1" alignment="center" class="" id=""]כניסה לחנות היוזמה[/button][button link="http://shop.haorgani.co.il/Tagmulim.aspx" color="default" size="" type="" shape="" target="_self" title="" gradient_colors="|" gradient_hover_colors="|" accent_color="" accent_hover_color="" bevel_color="" border_width="1px" shadow="" icon="" icon_position="left" icon_divider="no" modal="" animation_type="0" animation_direction="left" animation_speed="1" alignment="center" class="" id=""]מבצעי השבוע[/button][/fullwidth][fusion_text]

[/fusion_text][fusion_text] [/fusion_text][fusion_text]

[/fusion_text]

3 תגובות

 1. וואו דוד, מרגש ומעשיר ומעורר מחשבה.
  תודה!
  השם ישמור אותך ואת איריס נועה ועדי
  רוני

 2. דוד, מקסים מחזק ומשפיע טוב אתה.
  תבורך מאיתו יתברך!
  תודה וחודש נפלא שיהיה על כולנו :)

כתיבת תגובה

אנחנו לא נשתף את כתובת המייל שלך עם אחרים. שדות חובה מסומנים *

שליחה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.