חברת הסטארט-אפ FarmWise Labs  מעמק הסיליקון שבקליפורניה הודיעה כי היא עובדת בשיתוף פעולה עם יצרנית הרכב ורוש ממישגן על פיתוח חדשני של מעשבי ירקות רובוטיים אוטונמיים לחלוטין.

החברות יעבדו יחדיו במהלך השנה הקרובה בכדי לייצר אבי טיפוס רובוטיים אלו שיוכלו לנווט בין הגידולים השונים ולעשב אותם באופן אוטומטי לחלוטין וללא מגע יד אדם.

אם הכל ילך כשורה, רובוטים נוספים מסוג זה עשויים להגיע לשדות בארה"ב לעבודה מעשית כבר בשנת 2020.

רובוטים אלו שיכילו טכנולוגיה מתקדמת לנהיגה, זיהוי, ועישוב של צמחיה לא רצויה, והכל באופן אוטומטי וללא מגע יד אדם או שימוש בחומרי הדברה כלשהם.

הרובוטים המעשבים עשויים להיות סיוע חשוב לחקלאי מישיגן. כלי הרכב האוטונומיים מתוכננים לבצע ניכוש ודילול ברמה גבוהה ויכולים לפעול מסביב לשעון, ובכך לחסוך לחקלאים את הצורך לבצע את המשימות הללו שאורכות זמן רב ועלותן גבוהה ביותר במונחי שימוש בכח-אדם.

הרובוטים יהיה גם בנויים באופן מיוחד בכדי להתאים בצורה חלקה לגידולים השונים כשהם נעים דרך החווה.

בעוד השותפות בין FarmWise Labs לבין Roush עשויה בסופו של דבר ליצור כלי חשוב חדש לחקלאים, אוטומציה בחווה היא לא רעיון חדש. חוות רבות משתמשות ברובוטים לביצוע משימות כמו זריעה, הפריה ויישום כימי, אולם זו הפעם הראשונה שבה מפתחים רובוט שיתן מענה יעודי לבעיית עישוב וניכוש העשבים השונים שבין הגידולים. פתרון זה יכול לחסוך באופן משמעותי ביותר בעלוות היצור של תוצרת חקלאית.

רובוטים אוטונמיים אלו יכילו רכיבים מתקדמים של AI (בינה מלאכותית) שיסייעו בזיהוי וניטור הצמחיה הדורשת עישוב, וברכיבי עישוב מכניים יחודיים. תוכנית זו מצטרפת להצלחה האחרונה שהושגה בתחום בשנת 2017, שנה בה הצליחו חוקרים באנגליה לראשונה בהיסטורה לעבד לזרוע ולקצור שדה של שעורה – וכל זאת על ידי שימוש ברובוטים בלבד. 

חוות ברחבי ארה"ב ובארצות אחרות בעולם כולו נאבקות בעלות המאמירה של עלויות כח אדם כאשר לרוב החוות אין מספיק פועלים בכדי לבצע את המשימות הדרושות. הרובוטים האוטונומיים יוכלו לגשר על הפער בין ההיצע והביקוש של עובדי חקלאות, ואף להוזיל באופן משמעותי את עלויות הייצור והמחיר לסופי לצרכן.

מכונות המגדלות את האוכל עבורנו, העתיד כבר כאן.