מחקר חדש בנושא סרטן עלה לכותרות השבוע, כאשר חוקרים מצאו שתזונה דלת שומן מסייעת להפחית את הסיכון למוות מסרטן השד. ממצאי מחקר זה, ארוך הטווח, עשויים לשנות את תוחלת החיים של מיליוני נשים.

ט. ל.  מנתחת אף אוזן וגרון ילדים, אובחנה עם סרטן שד מתקדם לפני חמש שנים, כשהיתה בת 37.

"המציאות בשבילי השתנתה, אני עדיין כאן היום, אז אלה החדשות הטובות".

לאחר הניתוח, כימותרפיה והקרנות, לנדו שינתה לחלוטין את הדיאטה שלה. נתונים חדשים מראים כי ההשפעה של החלטה זו היא אמיתית. נשים שהקפידו על תזונה מאוזנת, דלת שומן, היו בסיכון נמוך ב -21% למוות מסרטן השד, ו -15% בסיכון נמוך יותר למוות מכל סיבה בריאותית שהיא בהשוואה לנשים שלא הקפידו על דיאטה דלת שומן, כך על פי האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית.

"צריך להפחית את צריכת השומן שלך אם אתה רוצה להשפיע באופן חיובי על ההישרדות שלך ממחלה זו,  כדאי לראות תזונאי ולשנות את הדיאטה שלך", אמר ד"ר מנשה, ראש מחלקת ניתוח השד במרכז רפואי הרמב"ם.

המחקר שנערך לאחר 20 שנה הגיע ל -48,835 נשים לאחר גיל המעבר, שלא סבלו מסרטן השד כאשר נרשמו. קבוצה אחת אימצה דיאטה דלת שומן עם מנות יומיות של פירות, ירקות ודגנים וחתכה את צריכת השומן לכ -25% מסך הקלוריות.

קבוצת הביקורת המשיכה את הדיאטה הרגילה שלהם, כאשר השומן מהווה כשליש מסך הקלוריות, 32%, לפי האגודה האמריקנית לאונקולוגיה קלינית.

"אלה בעצם לא דברים שקשה לעשות, אני חושב שהקושי מגיע מזמינותם של הפריטים האלה בבית או בבית", אומר מנשה.

"את לא יכולה לשנות את הגנטיקה שלך ואת לא יכולה לשנות את המציאות של הגידול שאובחן, אבל את יכולה לשלוט על דברים מסוימים, והגדול שבהם הוא … דיאטה," אמר לנדו.

המחקר מציע כי שינויים תזונתיים לא צריך להיות דרסטיים בכדי להיות בעל השפעה מתמשכת. למעשה לא מדובר על מעבר לאכילת עצים וענפים כל שעות היממה, אלא יותר להימנע מאכילת חטיפים ומנות עתירות קלוריות ושומן העלולות להגיע אף ל 1000 קלוריות בארוחה אחת, אלו סוגי מזונות שלא היו קיימים לפני 20 שנה, ומהווים סכנה אמיתית.

המחקר בדק את הפחתת השומן הכוללת בתזונה, במקום להשוות בין סוגי השומן.

כמה מומחים אמרו כי למרות המחקר הוא משמעותי, בהתחשב בגודל של קבוצת הניסוי ואת משך המעקב, זה עדיין לא ברור לגמרי אם התועלת באה רק מהורדת השומן הכולל או גם מגידול בצריכת פירות, ירקות ודגנים.

קשה מאוד לפרק את המרכיבים האינדיווידואלים, אמר מחבר המחקר. הניסוי נועד לבדוק את הירידה בשומן הכולל, שכן הראיות באותו זמן היו … כי הפחתת השומן הכולל עלולה להוריד את הסיכון. כיום יש הרבה יותר ראיות, במיוחד עבור (מניעת) מחלות לב וכלי דם, כי סוג של שומן באמת משנה.