בחירה פראית מודעת

זהירות – תעמולת בחירות!

ירק פרא בגודל אמיתי הבחירות ממשמשות ובאות עלינו בעוד כחודש. סביב מנשבות רוחות של שינויים אפשריים או חיזוק הקיים – כל אחד והזווית שלו. בעולם הדמוקרטי המודרני, מתנקזות תקוותיהם של האזרחים כולן, אל תוך יום אחד זה. אל פתק אחד עם צירוף של כמה אותיות, המשולשל עטוף מעטפה אטומה, אל תוך תיבת קרטון תכולה.

תמיד היה מוזר לי, שלאירוע החד פעמי יחסית הזה, קוראים 'בחירות' ולא 'בחירה'. הרי שאת הבחירות האמיתיות, עושה כל אחד כל יום עשרות פעמים, בין אם הוא מודע להן ובין אם לאו. הסיכוי שבבחירה בפתק אחד, אחת לכמה שנים, יבואו כל השינויים שיעצבו את חיינו טוב יותר, הוא כל כך נמוך ובכל זאת, אנחנו ממשיכים ליחס לו חשיבות הרבה יותר גדולה, מהבחירות האמיתיות. אלו שבאמת מעצבות את חיינו.

המעבר האישי שלי, מתחום אחר לחלוטין, אל עבודת האדמה, אינו בחירה אחת, אלא רצף בלתי פוסק של בחירות שנמשכות כל הזמן – גם ברגע זה. אין בכוחה של אף בחירה אחת ויחידה, חזקה ועמוקה ככל שתהיה, למלא אדם בכל האנרגיות הנדרשות כדי ללוות את האדמה, הזרעים, השתילים והצמחים, לאורך המסע שהם עוברים עד לשולחנו של הסועד את פריים. בכל יום, אני נדרש לבחור מחדש במה שאני עושה. וכשהאנרגיה קצת נחלשת וה"סקרים" מציגים דעיכה ב"מנדטים", נדרש "קמפיין" חדש.

יש כל מיני סוגים של חיזוקים המספקים את הסיבה לבחור בעבודה הקשה והסזיפית שנקראית חקלאות. וקשה במיוחד, היא החקלאות האורגנית. מזג אוויר טוב, ניחוחות האדמה, הצמחים והתפתחות יפה, לצד בעלי חיים מועילים הבוחרים להתארח בשדה, הם חיזוקים נחמדים ומידיים. בימים פחות נוחים, בהם התמונה פחות אידילית, נדרשים חיזוקים משמעותיים יותר. השמירה על הסביבה, הקיימות והעתיד של הכדור, תלויים מאוד גם ב'צד' השני של החקלאות והוא – הקהילה התומכת. בחירתם השבועית של עוד ועוד אנשים, לשפר את תזונתם, אגב טיפוח ותמיכה במי שבוחר לגדל את הירקות והפירות ביחד עם הטבע ולא על חשבונו, היא אולי החיזוק הטוב ביותר שאני יכול לחשוב עליו.

בכל פעם שאני מכיר מישהו נוסף שמגלה את העוצמה וההשפעה האדירה שיש לרצף הבחירות היומיומיות שלו, אני מתמלא בתקווה ובאנרגיה להמשיך בבחירות היומיומיות שלי; להמשיך לעשב בידיים ולכסח (במקום לרסס), להעשיר ולטייב את האדמה (במקום לדלדל ולהזריק לתוכה כימיקלים), לחפש את הדרכים הביולוגיות להתמודד עם 'מזיקים' ולפעמים גם להשלים עם הנזק שלהם (במקום לכסות הכל ברעלים), לעבוד את האדמה בעצמי ובעזרתם רק של אלו שבוחרים ומאמינים בכך (במקום לחפש עובדים זרים ולהתנהג כלפיהם בזרות), לחפש דרכים לצמצם כמה שאפשר את השימוש באריזות ולנסות למחזר, לספוג את הפער הכלכלי העצום שבין החיים ה'קודמים' שלי לאלו שעכשיו ולהצטמצם (במקום 'למכור' את נשמתי תמורת עוד כסף), לשתול ולזרוע גם בימים ללא תקווה נראית בעתיד, כדי שיהיה מה שיגדל ויבשיל בימים בעתיד מלא תקווה (במקום לברוח כשהכל נראה אבוד) ועוד ועוד ועוד…

מעכשיו, בכל שבוע שאתם מסירים את הדף הלבן העוטף את ארגז המשלוח, הביטו עוד שניה בכל הירקות המסודרים בו. אלו הן התוצאות הישירות של הבחירות הקבועות שלכם, שמעצבות בצורה הכי משמעותית את החיים שלכם, של חקלאים כמוני ושל כדור הארץ כולו.

תודה על הקול!
אסף החקלאי
'ירק פרא'

הרשמה מנויים לקהילה וקבלת סל שבועי מהחקלאים

או

כניסה והזמנה מחנות היוזמה

עדכונים אחרונים מהאורגני

לעדכונים שוטפים וכל מה שמעניין בעולם החקלאות האורגנית והבת-קיימא, נרשמים ומצטרפים למעגל החקלאים והצרכנים של האורגני.

האורגני מבטיח לשלוח רק דברים מעניינים ממש!